Mit: Tłuszcz i otyłość idą z sobą w parze, tak więc unikaj tłuszczu!

Fakt: W rzeczywistości tłuszcz nie zawsze przeszkadza w odchudzaniu. Tłuszcze nie muszą być magazynowane w nadmiarze powodując otyłość. Co więcej, obecność produktów rozkładu lipidów zapobiega odkładaniu tłuszczu w ciele.

Mit: Otłuszczenie oznacza odkładanie się substancji odżywczych, tak więc unikaj odżywczego pożywienia!

Fakt: Pożywne jedzenie takie jak produkty mleczne, rośliny strączkowe, orzechy, mięso, jajka, wątróbka są produktami, których osoby odchudzające się starają się unikać. Bez takich odżywczych produktów w organizmie brakuje wielu niezbędnych substancji, które odpowiadają za spalanie tłuszczu i przekształcanie go w energię. W wyniku tego tłuszcz jest gromadzony w ciele i powoduje otyłość.

Mit: Woda powoduje przybieranie na masie, więc aby zgubić kilogramy pij jak najmniej wody

Fakt: W rzeczywistości, nic nie sprzyja nadwadze tak, jak niedostateczna ilość wody; organizm gromadzi wówczas w ciele wodę, aby stale utrzymywać jej zapas. Picie niedostatecznej ilości wody powoduje zaburzenia metaboliczne i nasila gromadzenie tłuszczu. Zostaje włączony “tryb oszczędny” metabolizmu – więcej energii jest gromadzonej w postaci tłuszczu, niż wydatkowanej (spalanej). Osoba, która chce zgubić wagę musi wiedzieć, że ograniczenie przyjmowania wody nie tylko nie pomaga w odchudzaniu, ale również powoduje groźne dla zdrowia konsekwencje.

Mit: Uprawianie sportu/ćwiczenia z pustym żołądkiem są szkodliwe dla zdrowia!

Fakt: Niektórzy obawiają się, że ćwiczenia wykonywane z pustym żołądkiem zużywają duże ilości zgromadzonej w ciele hepatyny oraz wywołują reakcje charakterystyczne dla niskiego poziomu cukru we krwi np. zawroty głowy, utrata siły, kołatanie serca, itp. Dr. Dripa z Dallas Gym Centre uważa, że odpowiednio dobrane ćwiczenia 1-2 godziny (z pustym żołądkiem) przed posiłkami np. marsz, taniec, jogging, jazda rowerem itp. są bardzo pomocne w odchudzaniu, gdyż żadne nowe kwasy tłuszczowe nie są odkładane w komórkach tłuszczowych a niechciany tłuszcz (szczególnie tłuszcz poporodowy) można łatwo spalić, co daje lepszy efekt odchudzający, niż w przypadku ćwiczenia po jedzeniu. Chodzi tu o odpowiednio dobrane ćwiczenia, które nie wymagają wielkich nakładów energii i nie mają niekorzystnego wpływu na zdrowie.

Mit: Rezygnacja z jedzenia śniadań zmniejsza ilość spożywanych kalorii

Fakt: Istnieje błędne przekonanie, że rezygnacja ze śniadania obniża ilość spożywanych kalorii i ułatwia utratę masy ciała. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że rezygnacja ze śniadania ma niekorzystny wpływ na zdrowie i powoduje gorsze funkcjonowanie w czasie dnia np. w pracy.

Śniadania nie powodują  otłuszczenia. Część ludzi zjada wysokokaloryczne śniadanie oraz niskokaloryczny lunch i obiad lub wręcz nic nie je na lunch i/lub obiad. Inni natomiast prawie nic nie jedzą na śniadanie, ale obfity i wysokokaloryczny lunch i obiad. Te dwie grupy ludzi spożywają tę samą ilość kalorii dziennie, jednak spalanie tłuszczu w ich ciele przebiega zupełnie inaczej. U osób, które jedzą wysokokaloryczne śniadanie i niskokaloryczny lunch i obiad, tłuszcz nie odkłada się. U osób, które jedzą skromne śniadania lub rezygnują z porannego posiłku, organizm nie ma odpowiedniej ilości substancji odżywczych i kalorii w pierwszej części dnia (kiedy zapotrzebowanie na energię jest wysokie), natomiast po południu i wieczorem, kiedy spalanie tłuszczu jest niskie, one jedzą obfity lunch i obiad, co powoduje odkładanie lipidów i osoby te stają się nadmiernie otłuszczone.

Mit: Należy trzymać się sztywno ustalonej diety

Fakt: Nie ma wątpliwości, że takie podejście zmniejsza spożycie różnorodnych produktów. Z upływem czasu powoduje to niekorzystne skutki zdrowotne, gdyż w organizmie zaczyna brakować niezbędnych składników pełnowartościowego pożywienia.

Mit: Aby spalić zjedzone słodycze i inne łakocie dodaj 20 minut ćwiczeń

Fakt: Nie ma nic złego w zwiększeniu ćwiczeń aerobowych, aby spalić zjedzone słodycze. Jednak jeśli towarzyszy temu przesadnie uboga dieta, jesteś wystawiony na nadmiernie ciężkie ćwiczenia, wówczas twój organizm nie ma czasu, aby zregenerować się po nadmiernym wysiłku fizycznym.

Zadbaj o zdrowie – oczyść jelita – błonnik witalny!

Leave a Reply